+48 (22) 555 47 47, +48 (22) 555 44 00 biblia@agora.pl

Biblia ks. Jakuba Wujka z rycinami Gustawa Doré, edycja 2010

Naszym celem nie było wydanie Pisma Świętego z ilustracjami Gustawa Doré. Mieliśmy większe ambicje: postanowiliśmy odtworzyć z najwyższą pieczołowitością przepiękną Biblię Gustawa Doré, wydaną w języku polskim w latach 1873-74. Odwzorować ją w najdrobniejszych szczegółach po to, by ocalić od zapomnienia sztukę dawnych mistrzów. Dzięki zaangażowaniu grupy zapaleńców i miłośników kunsztu drukarskiego, zwłaszcza Tadeusza Serockiego, szefa wydawnictwa Bernardinum z Pelpina, cel ten udało nam się osiągnąć – mówi dyrektor wydawnictwa Agora Robert Kijak.

Prace rozpoczęto w profesjonalnych studiach Agory i Bernardinum. Tam każda karta obu zabytkowych tomów została sfotografowana i poddana obróbce skanerowej.

Jednocześnie trwały poszukiwania odpowiedniego papieru. Okazało się to sprawą niełatwą. Trzeba było dobrać taki materiał, który byłby zbliżony do oryginału nie tylko kolorem, ale także pod względem gramatury i faktury. Metodą wielu prób i porównań udało się wreszcie znaleźć odpowiedni: Agenda Creme Satine oraz Agenda Creme. Producentem jest francuska fabryka Papeteries de Vizille

Wyzwaniem szczególnym było odwzorowanie misternie tłoczonej okładki. Dzięki wielomiesięcznej pracy grafików i introligatorów z Pelplina oraz grawerów z Warszawy, pracujących pod kierunkiem Jerzego Budnika, udało się ją odtworzyć w stopniu doskonałym, zgodnym z zapomnianą już sztuką XIX-wiecznych mistrzów. Okładka jest wykonana z wyprawionej i barwionej najwyższej jakości skóry naturalnej. Rysunki i ornamenty na okładce przedniej, tylnej i na grzbiecie są tłoczone dwukrotnie (matryca i patryca, czyli tłoczenie wklęsłe i wypukłe). Wszystkie złocenia wykonywane są ręcznie.Wymiary zew. oprawy to 30,5 x 41,5 cm.

Tak przygotowane pierwsze egzemplarze tej niezwykłej książki były gotowe w połowie 2010 roku.

Biblia ks. Jakuba Wujka z rycinami Gustawa Doré, edycja 2010, to dzieło wyjątkowe, a każdy egzemplarz tego wydania jest niepowtarzalny dzięki ręcznie wpisywanym kolejnym numerom (Biblię z numerem 1 przyjął papież Benedykt XVI, który docenił kunszt wydawcy w liście doń skierowanym). Dodatkowo – podobnie jak było w edycji XIX-wiecznej – można zażyczyć sobie wytłoczenia w skórze, w medalionie (owalna forma) na tylnej okładce, nazwiska czy dowolnego hasła bądź sentencji.

Pokazowy komplet Biblii można obejrzeć w siedzibie wydawnictwa w Warszawie, przy ulicy Czerskiej 8/10 (budynek Agory).

Pierwowzór: Biblia Doré i Biblia Wujka

Jest rok 1866. Genialny Gustaw Doré, francuski artysta, kończy prace nad zilustrowaniem całej Biblii. To dzieło jego życia: 230 wielkich rycin, kilkaset misternych ornamentów i tzw. finaliki ozdobią każdą stronicę. Czytaj więcej >>

Sprawdź, jak zamówić

Wyjątkowa edycja limitowana Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu w przekładzie ks. Jakuba Wujka z rycinami Gustawa Doré. Reprint wydania z XIX w. Tylko 1000 egzemplarzy!